Komórki macierzyste

Ortopeda Poznań – metody leczenia schorzeń komórkami macierzystymi

Bez kategorii

Jednym z pionierów w wykorzystaniu komórek macierzystych w ortopedii jest prywatna klinika Poznań, gdzie przeprowadzono wiele udokumentowanych zabiegów regeneracji z wykorzystaniem komórek macierzystych. Zaobserwowano pozytywne efekty leczenia nawet dużych ubytków chrząstki w trakcie operacji pacjenta.

Kto może być zakwalifikowany do leczenia?

Oczywiście, najlepsze efekty obserwuje się u pacjentów, którzy wcześnie poddają się operacji, na początkowym stadium rozwoju choroby. Zabieg często wymaga 2-3 krotnego powtórzenia w odstępie czasowym wynoszącym, zależnie od leczonej dysfunkcji, od miesiąca do pół roku. Metoda ta jest z powodzeniem stosowana u pacjentów z urazami sportowymi, kontuzjami, zapaleniem ścięgien i więzadeł, jak również po zmianach zapalnych po ortopedycznych zabiegach operacyjnych.

Jak przeprowadzany jest zabieg w klinice Poznań?

Ortopeda Poznań pobiera od pacjenta zapas tkanki tłuszczowej, której nadmiar przechowywany będzie w specjalnych warunkach do następnych użytków zabiegowych pacjenta w odstępie czasowym. Metoda ta jest duża prostsza i dogodniejsza od pobierania komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. Komórki macierzyste najczęściej pobierane są z środkowej partii ud, a po ingerencji lekarza ortopedy nie zostaje ślad na skórze. Następnie te same komórki zostają użyte w zabiegu, po opłaceniu kosztów leczenia przez zakwalifikowanego pacjenta.

Ortopeda Poznań

Jak zakwalifikować się do zabiegu wykonywanego w klinice Poznań?

By poddać się zabiegowi, pacjent realizuje konsultację kwalifikującą do zabiegu. Zabieg jest realizowany od 2 do 4 tygodni od kwalifikacji – przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych nad pobranym od niego materiałem. Pobranie komórek macierzystych jest procedurą jednodniową. Lekarz ortopeda może ponadto, w zależności od typu urazu pacjenta, zlecić rehabilitację po zabiegu, która umożliwi szybki powrót do pełnej sprawności ruchowej.

Zastosowanie komórek macierzystych w lecznictwie jest niewątpliwie jedną z najbardziej innowacyjnych metod terapeutycznych w ortopedii, choć tak naprawdę dopiero odkrywamy właściwości naszych pierwotnych komórek. Mamy nadzieję, że przejście na medycynę regeneracyjną ułatwi przeprowadzanie wielu skomplikowanych zabiegów i umożliwi szybki powrót do zdrowia pacjentów poddanych zabiegowi wstrzyknięcia komórek macierzystych.